Telefón: 0905566570 | Predajňa: Krásnohorská 3, 851 07 Bratislava - Petržalka | Otváracie hodiny: Po: 10:00 - 18:00, Ut-Pi: 10:00 - 16:00

Limetka (Citrus)

Pravlasťou limetky je juhovýchodná Ázia. Je to vždyzelený malý strom s guľovitou korunou, bielymi voňavými kvetmi a malými listami. Má maličké vajcovité žltozelené plody.


Ľutujeme, z tohto druhu nemáme aktuálne k odberu žiaden bonsaj


POPIS

Limetka je vždyzelený malý strom s guľovitou korunou, bielymi voňavými kvetmi a malými listami. Má maličké vajcovité žltozelené plody. Zo semien možno vypestovať rastliny, ktoré však nespĺňajú požiadavky na pravosť odrody. Pre svoje prirodzené rozmery je veľmi vhodný pre bonsajové pestovanie. Tento rod obsahuje asi 60 druhov, ktorých pravlasťou je juhovýchodná Ázia.


POLOHA

Svetlé, slnečné miesto. V lete je vhodné aj letnenie. V zime do 15 ˚C. Pri nízkej teplote a prievane opadávajú aj sa poškodzujú okraje listov.


ZALIEVANIE

Substrát udržiavajte mierne vlhký, v zime zalievanie obmedzte primerane podľa teploty a stanovišťa. Koreňový bal nesmie preschnúť. Pri preliatí rýchlo hnijú korene.


PRESÁDZANIE

Prvý raz vysaďte po troch rokoch a presádzajte každé tri roky. Nikdy nesaďte rastlinu hlbšie ako rástla predtým, môže sa vyskytnúť hnitie bázy koreňa. Je vhodné používať substrátovú zmes II s hodnotou pH 4 až 5.


STRIHANIE

Mladé rastliny strihajte čo najčastejšie. Staršie rastliny strihajte veľmi opatrne, pretože priveľmi skracované stromčeky nekvitnú. Rez uskutočňujte po odkvete. Tvarovanie drôtom je možné, drôt však musíme musíme odstrániť do troch mesiacov.


HNOJENIE

Od jari do jesene každý týždeň, v zime raz za štyri týždne.


ROZMNOŽOVANIE

Semenami, odrezkami a vrúbľovaním.


ŠTÝLY

Limetka je vhodná na štýl metla, voľne vzpriamený, šikmý.