Predpestované bonsaje
Predpestované bonsaje sú vhodným materiálom na vytvarovanie kvalitného bonsaju. Ide o rastliny, ktoré majú hrubší kmeň, vyzerajú staršie a majú bohato zapestovanú korunu. Takto vypestované dreviny sú obdobným materiálom ako yamadori. Rastliny stačí prestrihať, vytvarovať drôtom a presadiť do keramickej bonsajovej misky. Sú vhodné pre začínajúcich, ale aj skúsenejších pestovateľov.
Oliva európska silvestris (Olea europaea silv.)
Tento druh je vhodný najmä v bonsajovej tvorbe, kvôli jeho malým listom, ktoré sú oproti Olive európskej o polovicu menšie. Najčastejšie sa vyskytuje na ostrove Malorka a v niektorých častiach Španielska. V prírode ju môžeme nájsť s krásnym mŕtvym drevom. Na starších stromoch je kôra výrazne zvrásnená.
Ponuka bonsajov druhu
Oliva európska silvestris (Olea europaea silv.)
Oliva európska (Olea europaea)
Oliva je charakteristickým stromom pre Stredozemie, kde dorastá do výšky 5 až 6 m. Tento strom je jeden z najstarších a najvýznamnejších kultúrnych plodín. Jeho drevo je v staršom veku veľmi pekné a pôsobí dojmom starého dreva.
Pistácia mastixova (Pistacia lentiscus)
Pistácia mastixova je pôvabný bonsai, má vždyzelené perovito zložené listy. Kvety vyrastajú v pazuchách listov v hustých stiahnutých metlinách.
Ponuka bonsajov druhu
Pistácia mastixova (Pistacia lentiscus)
Dub korkový (Quercus suber)
Dub korkový je vždyzelený strom, ktorý pochádza hlavne zo severnej Afriky, Španielska a Portugalska. Listy sú stridavé, ostro prehnuté. Dub má žltozelené kvety, plody sa nazývajú žalude.
Moruša
(Morus)
Moruše pochádzajú z Ázie. Kvety sú nevýrazné a nenápadné. Skoro po ich odkvitnutí sa však objavia malé jedlé plody, ktoré majé až červenočiernu farbu.
Jabloň, plánka
(Malus)
Jabloň je pestovaná ako bonsaj, hlavne pre jej krásne kvety a na jeseň aj plody. Je to vďačný stromček, ktorý nás na jar zahrnie veľkým množstvom kvetov. Púčiky má ružové a kvety po rozkvitnutí biele. Dozrieva z nich hojná úroda plodov, ktoré vyzerajú ako čerešne.
Javor dlaňolistý strihanolistý (Acer palmatum deshojo)
Javor patrí medzi listnaté dreviny, ktoré nás počas roka neustále prekvapujú svojími farebnými variáciami. Pestujeme ho hlavne kvôli jeho kráse a rôznorodosti listov, či už veľkostne alebo tvarovo. Po opadnutí listov môžeme pri tomto druhu vidieť krásne rozvetvenie.
Ponuka bonsajov druhu
Javor dlaňolistý strihanolistý
(Acer palmatum deshojo)
Jaseň úzkolistý (Fraxinus angustifolia)
Jaseň sa hodí pre stredne pokročilých pestovateľov. Listy vyháňa v neskorej jari, pričom sa ich farba počas roka nemení a na strome sa udržia do prvých mrazov. V zimnom období si na strome môžeme všimnúť výrazné čierne púčiky na bledých konárikoch.
Ponuka bonsajov druhu
Jaseň úzkolistý (Fraxinus angustifolia)
Borovica Thunbergova (Pinus thunbergii)
V Japonsku je veľmi obľúbená drevina v bonsajovej tvorbe práve Borovica Thunbergova. Aj napriek jej väčším ihliciam, sa z tohto druhu dajú vypestovať krásne bonsaje. Tento stálozelený druh je veľmi nenáročný a miluje stanovištia zaliate slnkom.
Ponuka bonsajov druhu
Borovica Thunbergova (Pinus thunbergii)
Granátové jablko (Punica granatum)
Granátové jablko pochádza z Ázie a oblasti okolo Stredozemného mora. Je to opadavý strom so širokými listami a pestuje sa pre plody aj kvety. Kvety sa objavujú v lete a zvyčajne sú jasnošarlátové.
Hlohyňa ohnivá (Pyracantha coccinea)
Hlohyne poznáme ako záhradné kry, pestované, vari, po celom svete. Pestujú sa pre pekné malé lístky a biele kvietky, z ktorých sa po odkvitnutí vyvinú oranžové plody v strapcoch. Tento kultivar sa pestuje ľahko, a preto sa odporúča pre začiatočníkov. Hlohyňa sa ľahko tvaruje.
Borovica drobnokvetá (Pinus par. pentaphylla)
Domovinou borovice drobnokvetej je Japonsko, kde ju ľudia s obľubou pestujú v záhradách ako bonsaj. Japonská „biela borovica“ rastie v mladom veku ako stredne veľký strom kužeľovitého tvaru. Ako už naznačuje preklad botanického názvu, ide o „strom s bielymi kvetmi“, a na jar naozaj rozkvitajú chumáčiky drobných kvietkov.
Ponuka bonsajov druhu
Borovica drobnokvetá (Pinus par. pentaphylla)