PREVÁDZKA POČAS LOCKDOWNU OD 19. 12. 2020

  • telefonicky objednaný sortiment zavolaním na číslo 0905 566 570 z ponuky Bonsajcentra si môžete vyzdvihnúť počas aktuálnych otváracích hodín, neváhajte nás kontaktovať
  • osobné vyzdvihnutie tovaru objednaného cez internet je možné v pracovných dňoch počas aktuálnych otváracích hodín
  • možnosť vyzdvihnutia zásielok cez službu Zásielkovňa a Parcel shop

UPRAVENÉ OTVÁRACIE HODINY počas trvania lockdownu do 24. januára 2021

  • Pracovné dni: 14:00 - 18:00

Telefón: 0905566570 | Predajňa: Krásnohorská 3, 851 07 Bratislava - Petržalka | Otváracie hodiny: Po-Pi: 14:00 - 18:00

Operculicarya (Operculicarya decaryi)

Operculicarya je mimoriadne vhodný druh pre bytovú kultúru, na vytvorenie bonsaja, pochádza zo suchých oblastí Madagaskaru a patrí do čeľade Anacardiaceae (ľadvinovníkovité). Táto rastlina má drobné nepárnosperené listy, ktoré sú na vrchnej strane lesklé, na slnku majú červený nádych. Taktiež má masívne a bizardne skrútené korene.POPIS

Operculicarya je sukulentná rastlina, ktorá pochádza zo suchých oblastí Madagaskaru a patrí do čeľade Anacardiaceae (ľadvinovníkovité). Operculicarya je tiež mimoriadne vhodný druh pre bytovú kultúru, na vytvorenie bonsaja. V prírode dorastá do veľkosti menšieho stromu so zhrubnutým kmeňom. Má masívne a bizardne skrútené korene s pletivom pripraveným ukladať vodu do zásoby pre suché obdobie roku. Kmeň je svetlo šedej až striebornej farby a je pokrytý oblými výstupkami, svojim vzhľadom sa podobá pletenej šnúre. Má nepárnosperené, malé listyso značne širokými, krátkymi palistami. Listy sú dlhé lesklé a tmavozelené. Pri pestovaní na slnku majú červený nádych. Sú opadavé, veľmi citlivé na nedostatok vody, ale v teple a vlhku rýchlo opäť vyrašia. Nenápadné, drobné žlté kvety sú v kultúre a na mladých rastlinách vzácne.


POLOHA

V lete operculicaryi vyhovuje veľmi svetlé a slnečné stanovisko, na okne aj v záhrade. V zime jej vyhovuje teplejšie prezimovanie v byte, kde nezhadzuje listy a rastie ďalej. Teplota pre optimálny rast je 20-25 ˚C.


ZALIEVANIE

Behom rastu a pri teplom počasí ju môžeme zalievať viac. Pri nižších teplotách zálievku obmedzíme, ale koreňový bal nesmie preschnúť.


PRESÁDZANIE

Presádzame každé dva roky.


STRIHANIE

Hustý obrast docielime pravidelným zaštipovaním mladých výhonkov.


HNOJENIE

Hnojte pravidelne týždenne tekutými hnojivami.


ROZMNOŽOVANIE

Prevádza sa iba vegetatívne, a to neobvyklým spôsobom - pomocou koreňových odrezkov. Tie sa odeberajú zo starších rastlín pri presádzaní a všetky zhrubnuté časti sa rozrežú na kúsky dlhé 5 až 8 cm. Rezné plochy musia dokonale zaschnúť - to trvá pri izbovej teplote najmenej 14 dní. Odrezky potom sadíme do vlhkého piesku, kde pri vyšších teplotách (25 - 30˚C) pod krytom zo zaváracieho pohára za štyri až osem týždňov vyrašia.


ŠTÝLY

Je vhodná na štýl voľne vzpriamená.